Tromso pożegnało szachistów, którzy przez ostatnie dwa tygodnie rywalizowali o miano najlepszej drużyna na świecie.

Poznaliśmy dziś zwycięzców obydwu kategoriach oraz na poszczególnych szachownicach. Wśród kobiet po raz trzeci z rzędu najlepsza okazał sie reprezentacja Rosji, a w kategorii otwartej pierwszy raz w historii tytuł pojechał do Chin. Także Chinki zdobyły srebro, a brązowe medale zawiesiły na swoich szyjach Ukrainki. W drugim turnieju honor Europy ocalili Węgrzy, a brąz przypadł Hindusom.
Tromso-2014-wyniki-koncowe

Grafika ze strony:http://tromso2014.chessbrains.pl/

Reprezentacja Polski kobiet finalnie zajęła VII miejsce, a jedyny medal, jaki przywozimy, to srebro na IV szachownicy Marty Bartel. Panowie, po porażce z Chinami, spadli na 15 miejsce, które na pewno nie odpowiada ani ich ambicjom, ani grze, jaką zaprezentowali w tych zawodach. Po prostu przy ponad 170 zespołach, każda porażka powoduje, że drużyna spada dalej, niż na to zasługuje.

Tromso-2014-wyniki-koncowe-kobiet

Grafika ze strony:http://tromso2014.chessbrains.pl/

Mimo zajętego wysokiego 7 miejsca występ naszych pań pozostawia wiele do życzenia. Jasno pokazał, że kiedy Monika Soćko jest bez formy, to ciężko jest walczyć o medale. Dawno już nie było takiej sytuacji, aby nasza pierwsza szachownica przegrała w jednych zawodach aż 5 partii, z czego 4 z rzędu. Wszystkie te pojedynki rozegrała z zawodniczkami wyżej notowanymi, a tym z reguły potrafiła urywać punkty. Strata prawie 18 pkt na ELO mówi sama za siebie.

Więcej szczegółów: http://tromso2014.chessbrains.pl/2014/08/15/i-juz-po-olimpiadzie/