Vistal zbuduje most nad rzeką Tana.

Vistal, producent wielkogabarytowych, specjalistycznych konstrukcji stalowych zbuduje 260-metrowy most nad rzeką Tana w Norwegii. Gdyńska firma została generalnym wykonawcą. Wartość kontraktu przypadająca na Vistal to 83,2 mln zł.

Vistal Gdynia podpisał w konsorcjum z norweskim graczem HAK Entreprenør AS umowę na wykonanie zadania pn. „Projekt E6 Tana Bru” polegającego na rozbiórce starego mostu i budowie nowego wraz z drogą. Projekt realizowany będzie w północnej Norwegii, w pobliżu przylądka Nordkapp (przy granicy norwesko-rosyjskiej). Most nad rzeką Tana to centralny punkt węzłowy w okręgu Ost-Finnmark i największy most w tym regionie.

Całkowita długość nowego mostu to 260 m, natomiast rozpiętość przęsła wynosić będzie 234 m. Most będzie miał 14 m szerokości i zostanie przetransportowany na północ Norwegii drogą morską i lądową.

Wartość umowy to 161,6 mln zł, a wartość wynagrodzenia z ww. kontraktu przypadająca na Vistal to 83,2 mln zł.

– Cieszymy się z wygranej w publicznym przetargu na tak prestiżowy projekt w Norwegii. W szczególności cieszy nas fakt, że jest to pierwszy zagraniczny kontrakt, w którym jesteśmy generalnym wykonawcą, tym samym realizując kolejny krok zapowiedziany w naszej strategii rozwoju – mówi Ryszard Matyka, prezes zarządu Vistal Gdynia. – To także projekt będący ciekawym wyzwaniem technologicznym i inżynieryjnym. Naszym celem jest dalsze zwiększanie skali działalności na rynku skandynawskim, poszerzanie zakresu wykonywanych prac i udział w przetargach publicznych. Generalne wykonawstwo w Skandynawii to jeden z filarów strategii Grupy Vistal. Dzięki wysokonakładowym inwestycjom realizowanym w ostatnich latach oraz konsekwentnie realizowanej strategii posiadamy odpowiednie zaplecze technologiczne, by realizować tak duże i wymagające specjalistycznego know-how projekty.

 

źródło:trojmiasto.pl