Norwegia pod wrażeniem wyczynu Kowalczyk.

Trener norweskich biegaczek narciarskich Egil Kristiansen jest pod wrażeniem doktoratu Justyny Kowalczyk oraz zdobycia przez nią najwyższego szczytu słowackich Tatr – Gerlacha. 

„Pani doktor i alpinistka z pewnością będzie bardzo silna na trasach nadchodzącego sezonu” – powiedział na antenie norweskiej telewizji.

Wiadomość o doktoracie Kowalczyk podana została przez kanał telewizji NRK krótko po pojawieniu się jej w polskich media. Polka obroniła pracę pt. „Struktura i wielkość obciążeń treningowych biegaczek narciarskich na tle ewolucji techniki biegu oraz zróżnicowanych poziomów sportowych”.

„Według informacji, które do nas dotarły, Kowalczyk skoncentrowała się w swojej pracy na technice dowolnej. Jest to o tyle ciekawe, że właśnie w niej ma pewne problemy, natomiast w klasycznej jest mistrzynią” – powiedział Kristiansen.

Podkreślił, że jego zdaniem w technice dowolnej po doktoracie Polki raczej nie nastąpi rewolucja, ale można się spodziewać bardzo dużego jej polepszenia w wykonaniu Kowalczyk.

„Zaimponowała mi i wyraźnie zna świetnie teorię tej techniki, która z pewnością wpłynie na praktyczne zastosowanie. Jedno nie ulega wątpliwości, że teraz moje dziewczyny będą zmuszone walczyć z… dr Kowalczyk” – dodał Kristiansen.
Źródło: PAP